|
Układ scalony- zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu
od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa,
opornik i kondensator.
Umożliwia on produkowanie obwodów, gdzie tysiące elektronicznych elementów znajduje się na pojedynczej płytce
krzemu o rozmiarach mniejszych od paznokcia. Stanowi ona podłoże półprzewodnikowe i będąc specjalnie obrobiona,
pozwala okrelonym fragmentom stać się tranzystorami, kondensatorami, diodami, rezystorami lub stanowić doprowadzenia
prądu.
Zastosowanie
Układy scalone, realizujš cztery główne funkcje:
Przełączanie - słabe sygnały elektryczne wyłączajš oraz włączają inne obwody. Mechanizm ten działa jak automatycznie otwierane drzwi, które otwierane są, gdy czujnik podczerwieni wyśle do nich odpowiedni sygnał, gdy wyczuje kiedy ktoś się do nich zbliży.
Wzmacnianie - stosowane w celu wzmocnienia amplitudy sygnału. Docierające do anteny sygnały sš bardzo słabe. Radioodbiornik wyposażony w wzmacniacz powoduje, że są one wzmacniane i umożliwiają nam słyszenie dwięku przez pobudzanie membrany w głośniku.
Prostowanie - umożliwiają przepływ prądu w jednym kierunku, zamieniając (prostując) prąd zmienny na prąd stały. Przenośne radia działające na baterie mogš być zasilane z sieci elektrycznej pod warunkiem podłączenia ich poprzez prostownik.
Generacja sygnału - wytwarzają przebiegi zmienne charakteryzujące się różnymi częstotliwociami. Używa się ich przykładowo w nadajniku radiowym lub telewizyjnym, gdzie wytwarzane sš fale, umożliwiające przesyłanie sygnałów akustycznych i wizyjnych na długie dystanse.
|
|